Магазин

Посни бомбици со рум

Посни бомбици со рум

Состојки:

250 грама маргарин

250 грама шеќер во прав

250 грама мелени бисквити

100 грамна мелени ореви

2 лажици рум

100 грама суво грозје

100 грама чоколада за готвење

Подготовка:

  1. Изматете ги маргаранот и шеќерот во прав, па додадете ги бисквитите, оревите и румот.
  2. Од масата направете бомбици и во секоја ставете по едно зрно суво грозје.
  3. Ставете ги во хартиени корпи и прелејте ги со растопена чоколада. По желба, украсете ги со шарени трошки или со рендана чоколада.