сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Постапката за добивање лиценци за продажба на алкохол се намалува од 15 на 4 дена

alkohol2-500x272

Поврзани вести

Постапката за доделување на лиценци за продажба на алкохолни пијалоци и вршење на угостителска дејност се намалува од 15 дена на 4 дена. На овој начин процедурата за добивање на лиценци се намалува тројно.

„Скратувањето на постапката за добивање на лиценци е поради зголемениот обем на работа на угостителите во летниот период, но и забрзување на постапката заради непречено функционирање на субјектите.Ова е посебно значајно бидејќи 700 лиценци за продажба на алкохол истекуваат во септември, а 900 до крајот на годината, “ истакна министерот за економија Беким Незири.

Ако има недостатоци во документацијата на барателите на лиценца, тогаш процедурата за издавање е седум дена во кои се пресметани и оние три дена за докомплетирање на истата.

Новина е и тоа што на интернет страницата на Министерството за економија ќе може во секое време да се провери до каде е процедурата за издавањето на лиценци.

Придобивките според министерот Незири се тројно забрзување на постапката, почитување на законот, олеснување на процедурата а со тоа и работата на субјектите, ефикасност при решавањето на предметите, ефективност на службите кои работата на издавање на лиценци, транспарентност во работата и ажурирање на информациите за барателите на лиценци.

Законски, до сега за издавање на лиценца се чекаше 15 дена, а во пракса и повеќе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести