вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Поставен рекорд во нуркање во длабочина во Арктикот

arktik

Поврзани вести

Руски нуркачи поставија нов светски рекорд нуркајќи на длабочина од 111 метри во водите на Баренцовото Море во реонот на Аркитикот.

Досегашниот светски рекорд за нуркање во длабочина во реонот на Аркиткот изнесуваше 30 метри.

Експедицијата, составена од 18 нукачи и 15 експерти, имала за цел да ја тестира новата руска опрема за нуркање.

Во рамки на тестирањето, нурачите на дното на Баренцовото Море поставиле и споменик во чест на морнарите кои загинале во реонот на Арктикот во текот на Втората светска војна.

Најчитани вести