сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поставена нова спомен плоча во чест на Мара Бунева

Панихидата и поставувањето на спомен плочата беше во организација на Бугарскиот културен клуб во Скопје

spomen ploca mara buneva

Поврзани вести

Во центарот на Скопје на кејот на реката Вардар денеска, во организација на Бугарскиот културен клуб, повторно е поставена спомен-плоча во чест на Мара Бунева. Претходно, во црквата „Свети Димитрија“ беше организирана панихида во нејзина чест.

Покрај претставници Бугарскиот културен центар на панихидата и поставување на обележејто присустуваат и бугарски државјани.

На 13-ти јануари се навршуваат 86 години од атентатот што го извршила Мара Бунева врз српскиот државен обвинител Велимир Прелиќ во Скопје. По атентатот Бунева се самоубила.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести