сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Поставена свинска глава пред Муслиманскиот центар во Атина

ATINA-630x422

Последни вести

Пред муслиманскиот центар во Атина непознати напаѓачи денеска ставиле отсечена свинска глава и напишале антимуслимански пароли, соопшти грчката полиција.

Како што пренесуваат американските медиуми, за овој испад, извршен денеска пред зградата што се користи како молитвен центар од страна на муслиманите, нема приведени лица .

Напаѓачите, на тротоарот пред зградата на центарот, со спреј напишале навредлива парола против исламот и на вратата исцртале крст.

Сквернавењето на зградата било забележано прво од муслимани, кои во зградата отишле за петочна молитва.

Во последните години во Грција се зголемија антиеврејките и антимуслимански појави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести