недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Видео: Поставено украинско знаме на облакодер во Кремљ

mkd-144137

Последни вести

Непознати лица утрово закачиле украинско знаме на врвот на еден облакодер во Москва, недалеку од Кремљ.

Роман Килкејев, портпароло на руското министерство за вонредни работи изјави дека знамете се виорело три часа додека властите да не го симнат.

„Алпинисти специјализирани за работа на големи висини веќе го симнаа знамето“, изјави Килкејев.

mkd-144138

Се претпоставува дека лицата кои го поставиле знамето се истите кои на тој облакодер црвената ѕвезда ја префрабаре во сино-жолто боите на украинското знаме. Надлежните служби ја вадат и бојата од ѕвездата, пренесува АФП.

Според полициски извори повеќе лица кои поседуваат опрема за качување се уапсени во Москва, како и сите лица кои живеат непосредно во околината на облакодерот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести