среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Постигнат договор за буџетот на САД

Демократите и Републиканците во американскиот Конгрес се договорија околу буџетот на САД, тежок околу еден трилион евра, за следните две години

kongres sad

Поврзани вести

Преговарачите во Конгресот на САД постигнаа договор за федералниот буџет, јавува АФП повикувајќи се на свои извори.

Ако буџетот биде одобрен од членовите на Конгресот тоа ќе значи избегнување на уште еден прекин во работата на јавната администрација, каков што се случи претходно годинава кога беше парализиран целиот Вашингтон.

Според информациите од изворите на АФП, договорот за буџетот за 2014 и 2015 година е постигнат со посредство на демократот од Сенатот Пати Мури и републиканецот од Претставничкиот дом  Пол Рајан во изминативе неколку недели зад затворени врати. Буџетот е проектиран на околу еден трилион евра, деталите ќе бидат откриени подоцна на прес конференција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести