четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Постигнат договор за предвремени парламентарни избори во Бугарија

Владејачката коалиција во петокот „преживеа“ петто гласање за доверба на Владата, но очекувањата се дека наскоро ќе поднесат оставка заради лошите резултати на владејачките социјалисти на мајските избори за Европскиот парламент.

bugarija

Поврзани вести

Бугарските политички партии постигнаа договор денеска за одржување предвремени парламентарни избори меѓу 28 септември и 12 октомври, соопшти Кабинетот на претседателот на државата Розен Плевнелиев.

Владејачката коалиција во петокот „преживеа“ петто гласање за доверба на Владата, но очекувањата се дека наскоро ќе поднесат оставка заради лошите резултати на владејачките социјалисти на мајските избори за Европскиот парламент.

Социјалистите потклекнаа под притисокот на својот коалициски партнер на турското малцинство во Бугарија, Движењето за права и слободи и главната опозициска партија Граѓани за европски развој во државата, да се одржат предвремени парламентарни избори со што ќе има пад на втора влада во изминатите две години во Бугарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести