вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Постигнат напредок во разговорите меѓу Германија, Украина, Русија и Франција

Frank-Walter-Stein_2786334b

Последни вести

Состанокот на министерите за надворешни работи на Германија, Украина, Русија и Франција, кој се одржа вчера во Берлин, а на кој главна тема беше Украина беше тежок, изјави по неговото завршување домаќинот, гермаскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Стеинмеир.

„Тоа беа тешки разговори, но верувам и се надевам дека остваривме напредок во врска со одредени прашања“, рече германскиот министер по петчасовниот состанок со украинскиот колега Павло Климин, рускиот Сергеј Лавров и францускиот Лутер Фабис. Стеинмеир не појасни за кои прашања е постигнат договор.

Во Украина борбите продолжуваат, а во регионот на ЛУганск, сепаратистите урнаа еден украински борбен авион МИГ-29.

Руската хуманитарна помош, составена од 280 камиони сеуште чека на руско-украинската граница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести