понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Постои можност следната година Британија да испрати авиони во Авганистан

brit_avioni

Последни вести

Весникот Сандеј тајмс објави дека Лондон добил две молби за доставување воени авиони од авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

Според извори од Министерството за одбрана, се планира во Авганистан да бидат испратени авиони Торнадо или Тајфун како и 70 војници.

Засега нема одлука Велика Британија да му достави на Авганистан техника и војници, наведе извор од Кабинетот на британскиот премиер веднаш по посетата на Кабул во октомври.

Најчитани вести