среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 27

Потона брод крај Пула, 17 лица спасени

133158864

Последни вести

Пулската поморска полиција на седум наутички милји од брегот спаси 17 лице, кои скокнале од број кој понал да тоне.

Полицијата вчера попладне примила дојава дека бродот почнал да тоне, а со брза интервенција на тричлениот полициски екипаж, спасени се 15 странски државјани, двајца хрватски, скиперот и спасувачот на бродот, објави попладнево „Јутарњи лист“.

Во несреќата никој не е повреден, а на сопственикот на десетметарскиот брод кој потона, наложено му е во најкус можен рок да го извлече на површина.

Најчитани вести