Балкан

Потона брод со мигранти на турското крајбрежје

Потона брод со мигранти на турското крајбрежје

Потона брод со мигранти на турското крајбрежје. Најмалку 14 лица се удавија денес откако брод со мигранти потона во близина на турскиот град Ајвалика, во северниот дел на Егејското море, пренесува Танјуг.

Меѓу починатите има и седум деца. Мигрантите, како што јавуваат локалните медиуми, биле на пат кон грчкиот остров Лезбос.

Припадниците на турската крајбрежна стража успеале да спасат 27 лица, а засега нема информација од која националност се лицата што настрадале.