вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Потона брод со 250 африкански емигранти

imigranti

Поврзани вести

Брод на кој имало 250 африкански емигранти потона во близина на либискиот брег.

Емигрантите се обидувале да стигнат до европско крајбрежје. Досега се спасени 26 луѓе, но се стравува дека најголемиот дел од нив се удавиле.

Бродот потонал во близина на Таџура, источно од Триполи. Во текот на оваа година повеќе од 100.000 емигранти од северна Африка, најголем дел од Либија, успеаја да стигнат до италијанскиот брег.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести