четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Потона брод со мигранти, повеќе од 100 исчезнати

Потрагата по имигрантите продолжува, но шансите да има преживеани се минимални, бидејќи инцидентот се случил пред два дена.

migranti22

Последни вести

Повеќе од 100 нелегални имигранти исчезнале откако нивното бродче потонало крај либискиот брег, објави МИА.

Десетици тела на удавени испливале во водата. На бродчето имало околу 250 лица, главно имигранти од Сирија и земјите од југот на  Сахара. Властите успеале да спасат само 70 од нив.

Потрагата по имигрантите продолжува, но шансите да има преживеани се минимални, бидејќи инцидентот се случил пред два дена.

Либија во последните години се претвори во појдовна точка за имигрантите од Африка, кои се обидуваат да го пресечат Средоземно Море на патот кон Европа.

Според податоците на ОН само годинава во Средоземно Море се удавиле приближно 2.000 лица, бегалци од Африка и Блискиот Исток.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести