сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Потона брод во Кина, исчезнати 20 лица

missingchina

Последни вести

Реморкер потона во реката Јангце во Кина, а повеќе од 20 лица се водат како исчезнати.

Бродот потонал во источната кинеска провинција Џангсу, јави кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Меѓу исчезнатите има седум или осум странци, кои работеле на бродот, вклучувајќи и државјани од Сингапур и Јапонија. Постои можност меѓу исчезнатите да има и еден Французин.

Три лица се спасени, а спасувачката акција продолжува.

Реморкерот за време на несреќата имал пробна пловидба.

Најчитани вести