петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Потона ферибот во Мјанмар, загинаа најмалку 21 лице

feribot

Последни вести

Најмалку 21 лице загинаа, а 26 други се водат како исчезнати, кога ферибот со над 200 патници и членови на екипажот потона ноќеска во водите на Индискиот Океан крај западниот брег на Мјанмар, објави МИА.

– Имаме 21 жртва. Двајца мажи и 19 жени. Други 26 патници се исчезнати – изјави претставник на мјанмарската полиција.

Според него, досега се спасени 167 патници и членови на екипажот.

Потрагата по исчезнатите, во која се вклучени бродови на мјанмарската Воена морнарици и приватни пловни објекти, продолжува.

Според властите, сите патници на бродот биле државјани на Мјанмар.

Најчитани вести