вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Потона уште еден индонезиски брод со 27 патници

immigrati-africani

Поврзани вести

Уште еден индонезиски брод со 27 патници потона вчеравечер во морето меѓу Индонезија и Малезија.

Осумнаесет патници се спасени, а девет се уште се водат како исчезнати.

Несреќата се случила три часа по полноќ, околу 24 часа по потонувањето на уште еден индонезиски брод во истите води. На овој брод имало 97 патници, три пати повеќе од колку што бил капацитетот на пловилото.

Сеуште не се знае точно кои биле патниците што илегално се упатиле од Индонезија кон Малезија. Се претпоставува дека се работи за луѓе кои не се жители на Индонезија, туку од државите од каде што доаѓаат бегалци со желба да допрат до тлото на Австралија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести