Магазин

Потпечен компир со колбаси

Потпечен компир со колбаси

Компирот можете да го подготвите на разни начини, но ова е еден од најдобрите…

Состојки:

 • 1 килограм компири
 • 50 грама колбаси
 • 200 грама кромид
 • 300 грама морков
 • 1 децилитар масло
 • Сол
 • Магдонос – ситно исечкан

Подготовка:

 1. Исчистениот компир исечете го на тенки парчиња;
 2. Ситно исечкајте го и кром идот, морковот и колбасите;
 3. Додадете малку масло и сол, па се добро промешајте;
 4. Исечените колбаси и зеленчукот ставете ги на тепсија премачкана со масло;
 5. Ставете да се пече 50 минути на 190 степени;
 6. Јадењето е готово кога компирот ќе омекне. На готовото јадење наросете ситно исечкан магданос.