Магазин

Потпечена летна манџа од тиквички и домати

Потпечена летна манџа од тиквички и домати

Манџата од тиквички и домати е идеално јадење за летните денови – лесно, сочно и вкусно.

Тиквичките и доматите се совршен спој, а кога ќе им се додаде и моцарела уживањето е загарантирано. Целата манџа можете да ја зачините со малку лути пиперчиња.

Состојки:

  • Тиквички
  • Домати
  • Сос од домати
  • Чили пиперчиња
  • Лук
  • Магданос
  • Босилек
  • Моцарела

Подготовка:

Исечете ја тиквичката на кругови или на долги плочки, посолете ја и оставете 20 минути да се исцеди.

На маслиново масло потпржете го лукот, додадете му сечкан домат, чили пиперка, па се прелејте со сос од домати. Посолете и варете додека не омекне доматот .

На крај посолете со сечкан магдонос и босилек.

Кога ќе се исцедат тиквичките ставете ги на грил тава и лесно потпечете ги, но немојте да ги печете до крај. Во огноотпорен сад на дното наредете еден ред тиквички па прелејте с сос од домати, а врз сосот наредете парченца моцарела. Повторувајте ја оваа постапка додека не останете без состојки.

Потпечете на 200 степени додека јадењето да добие златна боја.