сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Потпишан договор со Молдавија за подобра соработка во воздухопловството

logo potemnozlatno

Последни вести

Директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Дејан Мојсоски и директорот на Цивилно воздухопловната власт на Република Молдавија Лурие Армаш денеска на 6 ти октомври 2014г. во Париз, потпишаа Меморандум за разбирање.

Документот има за цел зајакнување на регионалната соработка во областа на цивилното воздухопловство како и подобрување на ефикасноста и ефективноста при примената на барањата.

Со потпишувањето на Меморандумот за разбирање двете воздухопловни власти ја продлабочуваат соработката при користењето на ресурсите во однос на стручен персонал, експертиза во одредени аспекти на цивилното воздухопловство и документацијата на истото. Овој Меморандум, ги покрива и областите во делот на безбедноста и сигурноста на воздушниот сообраќај, програмите за обука, испити и лиценцирање, операции поврзани со летање и аеродроми, пловидбеност и регистар, потрага и спасување како и сегментите поврзани со Националните надзорни власти и Службите за воздушна навигација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести