петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Потпишан меморандум меѓу македонската и хрватската Народна Банка

nbrm-500

Последни вести

Меморандум за соработка и размена на информации во областа на монетарната политика и примената на макропрудентните мерки потпишаа денеска гувенерите на народните банки на Македонија и на Хрватска, Димитар Богов и Борис Вујчиќ.

Меморандумот предвидува размена на знаења и искуства во областа на банкарството, примената на меѓународните принципи и супервизорски стандарди за претпазливо банкарско работење, заради натамошен развој и јакнење на финансиската стабилност и поттикнување одржлив економски раст во двете земји.

Овој меморандум. како што соопшти НБРМ, е резултат на долгогодишните пријателски односи меѓу двете централни банки и воедно, обезбедува продлабочување на соработката и успешно остварување на проектите и иницијативите што ќе произлезат во наредниот период.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести