сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Потполковникот Исаак Зида се самопрогласи за претседател на Буркина Фасо

Тој го повика регионалниот блок Економска заедница на западноафриканските држави и меѓународната заедница да покажат разбирање и да ја поддржат новата власт.

s

Последни вести

Потполковникот Исаак Зида се самопрогласи за претседател на Буркина Фасо во телевизиско обраќање кон нацијата, објави МИА.

Тој го повика регионалниот блок Економска заедница на западноафриканските држави и меѓународната заедница да покажат разбирање и да ја поддржат новата власт.

Ваквиот потег на Зида, кој е лидер на група млади офицери, претставува отворен бунт против началникот на Генералштабот на вооружените сили, генерал Набере Оноре Траоре, кој вчера објави дека ја презема функцијата шеф на државата.

Потполковникот ги оцени дејствијата на Траоре како „неприфатливи“.

Претходно досегашниот претседател на Буркина Фасо, Блез Компаоре поднесе оставка по 27 години поминати на власт во оваа африканска држава, откако земјата ја зафатија насилни протести поради неговата намера повторно да се кандидира за нов мандат.

Зида потврди дека Компаоре се наоѓа на безбедно место и нема да има никаков проблем, откако денеска во раните утрински часови се слушнале истрели во близина на претседателската резиденција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести