недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Потрагата по малезискиот авион „без временско ограничување“

Потрагата по мистериозно исчезнатиот авион продолжува

toni abot

Поврзани вести

Спасувачките екипи ќе ја продолжат потрагата по малезискиот авион кој што исчезна на осми март на линијата Куала Лумпур- Пекинг со 239 патници и членови на екипажот, рекол австралискиот премиер Тони Абот.

Тој рекол дека е зајакната потрагата по авионот на компанијата „Малезија ерлајнс“, во Перт, каде што се наоѓа координативниот центар за потрага по авионот.

Тој додал дека десет авиони и десет бродови ја пребаруваат областа југозападно од Перт.

Сигналите од црните кутии на авионот траат околу 30 дена и тимовите користат специјален локатор за нивно лоцирање.

Системот на локатори се потпира на акустични сигнали и може да се спушти на максимална длабочина од околу 6.000 метри.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести