сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Потврден прв случај на западнонилска треска во Грција

Еве зошто некои луѓе се магнет за комарци

Еве зошто некои луѓе се магнет за комарци

Последни вести

Грчките здравствени власти соопштија дека во Грција лабораториски е потврден првиот случај на лице заразено од западнонилска треска оваа година, пишува весникот „Елефтеротипија“.

Досега болеста беше откриена кај животни во северна Грција. Според грчкиот Центар за контрола и превенција на болести, заразен е маж на 85-годишна возраст во областа Атика, кој неодамна патувал и во други области на земјата.

Центарот истакнува дека во изминатите пет години вирусот на западнонилска треска се појавувал во летните месеци.

Вирусот се пренесува со убоди од комарци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести