сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Потврдена ослободителната пресуда за Берлускони

berlusconi-con-mueca

Последни вести

Италијанскиот Касациони суд, којшто е највисокиот суд во таа земја, ја потврди ослободителната пресуда за Силвио Берлускони за обвинението дека плаќал за сексуални услуги на малолетна танчерка, а дека подоцна ја злоупотребил премиерската функција за тоа да го прикрие, пренесува Танјуг.

По деветчасовното заседавање, судиите ја донесоа одлуката со која ќе му овозможат на Берлускони да ја задржи значајната улога во италијанската политика.

Во 2013-та тој бил осуден за споменатото дело, но по поднесената жалба пресудата беше укината по една година.

Инаку, поранешниот премиер на Италија би можел да се соочи со ново судење по повод обвиненијата дека на голем број млади жени кои присуствувале на неговите познати забави им платил да сведочат во негова корист.

Исто така, постои можност за уште едно судење под обвинението дека на еден сенатор во 2006-та година му платил три милиони евра за да и се приклучи на неговата партија и на тој начин ја дестабилизирал тогашната влада.

фото: almomento.net

Најчитани вести