вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Потврдено, Путин ќе ја посети Србија на 16 октомври

putin_2836730b

Последни вести

Рускиот амбасадор Александар Чепурин на конференцијата со премиерот Александар Вучиќ потврди дека претседателот на Русија, Владимир Путин на 16 октомври ќе биде во Белград. Путин ќе има средба со претседателот Томислав Николиќ како и со премиерот Вучиќ.

„Во текот на посетата се предвидени состаноци и преговори со претседателот на Србија, Томислав Николиќ и претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ. Предвидено е учевство на свеченоста како и разгледување на клучното прашање за руско-српските односи,“ истакна Чепурин.

Српскиот премиер Вучиќ истакна дека со рускиот претседател Путин ќе разговараат за иднината во односите меѓу двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести