вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Повеќе од 40 мртви во верски судири во Јемен

До судирите дошло кога ултра конзервативните салафити го презеле упориштето на шиитските бунтовници во планините на границата со Саудиска Арабија.

Anti-government protesters shout slogans during a rally to demand for the ouster of Yemen's President Ali Abdullah Saleh in Sanaa

Поврзани вести

Повеќе од 40 луѓе се убиени во верско насилство меѓу сунитските исламистички екстремисти и силите на бунтовниците од северот на Јемен, кои припаѓаат на шиитите, соопштија официјалните лица.

До судирите дошло кога ултра конзервативните салафити го презеле упориштето на шиитските бунтовници во планините на границата со Саудиска Арабија.

Двете страни пукале со артилериско и минофрлачко оружје во градот Ел Фага.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести