вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од половина од угостителите не издаваат фискални сметки

Српските угостители ретко издаваат фискални сметки.

fiskalna

Поврзани вести

Управата за јавни приходи на Србија соопшти дека половина од исконтролираните објекти не издаваат фискални сметки.

Даночните инспектори минатата недела поминале 262 даночни обврзници кои се бават со угостителство и утврдиле неправилности во 150 случаи, што е 57 отсто од вкупниот број на контроли.

Против угостителите кои не издале фискални сметки, ќе биде покрената прекршочна постапка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести