четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Повеќето граѓани на Црна Гора не сакаат членство во НАТО

nato-zname

Поврзани вести

Мнозинството граѓани на Црна Гора се против членството на земјата во НАТО, покажува истражувањето на Центарот за демократија и човекови права (ЦЕДЕМ), пренесе агенцијата „Танјуг“.

Според истражувањето 45 отсто од населението на Црна Гора е против членството во НАТО, 38 отсто го поддржуваат, а 17 отсто немаат свој став за ова прашање.

За 54,6 отсто од испитаниците интеграцијата на Црна Гора во НАТО е важно прашање, кое според ЦЕДЕМ, значело дека се зголемува интересот на граѓаните кон оваа тема.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести