понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

migranti

Последни вести

Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН.

Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

– Бројот на бегалци и мигранти кои оваа година пристигнаа до европскиот брег надмина 300.000 луѓе, изјави портпаролот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), Вилијам Спиндлер.

Најчитани вести