недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Повеќе 30 загинати од ерупцијата на вулкан во Јапонија

vul

Последни вести

Над 30 загинати луѓе се пронајдени во близина на вулканот Онтаке во централниот дел од Јапонија откако ден претходно ненадејно се активираше вулканот во момент кога на планината имаше голем број излетници, јавија јапонски медиуми.

Локалната влада на префектурата Нагано соопшти дека вкупно 45 луѓе се водат како исчезнати, додека повеќе од 40 планинари морале да побараат засолниште во колиби заради слаба видливост.

Околу 500 војници, полицајци и пожарникари се вклучени во акциите за спасување и потрага по преживеани во обид да се спасат десетици планинари за кои се претпоставува дека се заробени на планината откако вчера без предупредување од вулканот почна да излегува пепел, камења и пареа. Густ прекривач од пепел од 20 см. покри големо подрачје околу вулканот откако претходно од ерупцијата беше исфрлен чад и пепел и до 10 км. во висина. Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека вулканот и денеска е активен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести