четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Повеќе од 100 мртви во напад на северот на Нигерија

Постои сомнеж дека напаѓачите припаѓаат на исламистичката група Боко Харам, која е активна во центарот и на северот на Нигерија од 2009 година.

nigerija

Поврзани вести

Најмалку 100 луѓе се убиени во вооружен напад на Христијаните на Североистокот во Нигерија, соопштија локалните официјални лица.

Спрема последните податоци, убиени се 106 лица во државата Борно каде што е селото Изге, каде што живеат најголем број на Христијани кои се мата на нападот.

Постои сомнеж дека напаѓачите припаѓаат на исламистичката група Боко Харам, која е активна во центарот и на северот на Нигерија од 2009 година. Борците на Боко Харам минатата недела убија 43 лица во две села во државата Борно, предизвикувајќи паника меѓу населението кое во голем број ги напуштиле своите места и се упатиле во Мајдугури.

Нигериската војска покрена офанзива против Боко Харам во мај минатата година во северните држави на Борно, Адамава и Јобе.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести