среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од 100 осуденици избегале од затвор на Хаити

tocka-101875

Поврзани вести

Стотина осуденици побегнале од затворот кај Порт О Пренс по избивањето на нереди во внатрешноста на заградите, соопштуваат властите на Хаити.

„Ова е спекатакуларно бегство. Стотина осуденици вчера побегнаа од затворот“, вели еден владин претставник.

Мештаните кои живеат во близина на затворот, кој на Хаити е со максимално обезбедување, наведуваат дека затворениците трчале на сите страни, а од затворската зграда се слушале жестоки пукања.

Вастите засега не наведуваат дали има погинати и повредени во нередите.

Меѓу затворениците има и осуденици за шверц на дрога и киднапирање.

Полицијата наведува дека од затвор побегнал и влијателниот бизнисмен кој е осуден за киднапирање на Клифорд Брент, а понудени се и 40 илјади долари награда за негово пронаоѓање.

Пред бегството, во затворот имало скоро 900 затвореници. Затворот е изграден со донација од Канада во висина од 5,7 милиони долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести