вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Повеќе од 20 цивили загинале во Луганск

Lugansk-1-

Последни вести

Во последните 24 часа, 22 цивили се убиени во Луганск, вели претставникот на регионалната управа.

Се работи за напад со минофрлач во источниот дел на градот. Погодени се автобус, пазар и неколку станбени објекти.

Градската управа тврди дека од бомбардирањето, голем е бројот на ранети лица.

Лидерот на проруските сепаратисти во Луганск објави дека денеска ќе си поднесе оставка бидејќи не може да ја исполнува својата должност, затоа што е ранет. Со ова тој е вториот бунтовнички лидер кој ја напуштил сцената во изминатите седум дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести