четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од 300 загинати при лизгање на земјиште во Авганистан

Residents of Badakhshan province of Afghanistan,

Поврзани вести

Повеќе од 300 лица загинале, а стотици други се исчезнати откако свлечилиште затрупа село во Авганистан, јавува АФП.

Месното население и спасувачките екипи се надеваат дека ќе пронајдат преживеани под калта и урнатините што го затрупаа селото во провинцијата Бадахстан, каде се уништени стотици домови.

Обединетите Нации потврдија дека се загинати 350 лица, а властите во провинцијата соопштуваат за 250 исчезнати по повеќе од 20 часа по несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести