вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од 50 повредени во судар на траект во Хонг Конг

Првично беше соопштено дека 20 лица се повредени, но подоцна тој број се зголеми на 57, пренесе агенцијата АФП. Траектот се движел на релација Хонг Конг-Макао каде што возењето трае еден час.

traekt

Поврзани вести

Повеќе од 50 лица се повредени во Хонг Конг кога денеска траект удри во ѕид недалеку од крајбрежјето на Макао.

„На траектот се наоѓаа 22о патници и 13 членови на екипажот, 57 патници и се здобија со полеснi повреди,“ изјави портпаролот на траектниот превоз Шун Так.

Првично беше соопштено дека 20 лица се повредени, но подоцна тој број се зголеми на 57, пренесе агенцијата АФП. Траектот се движел на релација Хонг Конг-Макао каде што возењето трае еден час.

Ова е трет инцидент на траект на таа релација во последните осум месеци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести