петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Повеќе од 500 имигранти со чамци се обидоа да влезат во Шпанија

Italian navy in bid to rescue some 200 migrants off Lampedusa

Поврзани вести

Повеќе од 500 имигранти од Северна Африка, се обидоа минатите два дена со чамци да влезат во Шпанија преку Гибралтарскиот залив, но биле пресретнати од шпанската спасувачка служба.

Во 23 чамци, имало 232 имигранти,  а во понеделникот биле пресретнати 299 имигранти во 29 чамци.

Над стотина имигранти од Северна Африка често се обидуваат да дојдат до Шпанија по копнен или морски пат со цел да стигнат во Европа во потрага по подобар живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести