среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Повеќе од 60 лица од ЕУ се водат за исчезнати во Непал

nepal

Последни вести

Околу 60 лица од Европа се уште се водат за исчезнати по катастрофалниот земјотрес кој го погоди Непал.

Со тоа, Брисел ја демантираше првичната информација дека илјада граѓани од земјите на Eвропската унија се водат за исчезнати и од нив нема никаква трага.

Според центарот за вонредни состојби во Непал, бројот на загинати се искачил на 7.250, а 14 илјади се повредени.

Спасувачките операции се уште траат, а само во последниве три дена се спасени 350 луѓе, од кои половина се туристи и туристички водичи.

 

Најчитани вести