понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од 8.000 лица се поклонија пред Михаил Калашников

mihail-kalasnikov

Поврзани вести

Во главниот град на руската република Удмуртија, Ижевск продолжува поклонувањето пред посмртните останки на прочуениот локален жител, легендарниот конструктор на оружје, Михаил Калашников, кој почина во понеделникот на 94-годишна возраст. На жалост, полнувајќи од денес, соопштиле локалните власти, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

Вчера во Свето-Михајловскиот катедрален храм, каде што беше изложен ковчегот, над 8.000 лица, роднини, колеги од светски познатите оружени фабрики во Ижевск, пристигнаа од далечните места на Удмуртија и цела Русија за да му оддадат почит на починатиот руски конструктор.

Денеска посмртните останки на Михаил Калашников ќе бидат транспортирани со авион во Москва. Утре Калашников ќе биде погребан во Федерално воениот меморијален комплекс крај руската престолнина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести