понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повеќе од една третина од Романци сакаат засекогаш да ја напуштат земјата

romania

Поврзани вести

Повеќе од една третина од жителите на Романија, околу 35 отсто сакаат засекогаш да ја напуштат земјата. Овие податоци се содржани во истражувањето објавено од агенција „Даедалус“.

Најмногу од оние кои сакаат да емигрираат се на возраст меѓу 25 и 34 години. Во оваа возрасна група процентот на потенцијалните емигранти изнесува 47,9 отсто. Меѓу омилените дестинации се Германија, Велика Британија, САД, Италија и Франција.

Главните причини за ваквата желба на голем број Романци се невработеноста и сиромаштијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести