понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Повеќе од половината Германци добиваат „Божикна плата“

boziken rucek

Поврзани вести

Педесет и четири отсто од вработените Германци редовно добиваат Божиќна плата, во различен износ, најчесто во месец ноември, покажала спроведената анкета на синдикалниот архив ВСИ од Дизелдорф.

Според анектата, сега како и порано, постојат разлики меѓу истокот и западот на Германија.

На запад од државата 57 отсто вработени имаа „Божикна плата“, а на исток – 40 отсто.

Кога станува збор за претстојните божиќни празници, различни истражувања покажуваат дека Германците оваа година за божикни подароци ќе потрошат во просек по 266 евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести