понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Повеќе родители тврдат дека бебето пронајдено на автомобил е нивно

Бебето е сместено на одделението за интензивна нега на Детската клиника пред се’ поради безбедносни причини

bebesko race

Поврзани вести

Повеќе двојки вчера и денеска се јавиле на Детската клиника во Скопје и тврделе дека петмесечното девојче кое вчера беше пронајдено оставено на автомобил во Скопје е нивно.

Директорката на Клиниката, доктор Аспазија Софијанова вели дека иако повеќе родители тврдат дека бебето е нивно, сепак полицијата и истрагата која е во тек треба да ги утврди вистинските мајка и татко.

Засега пристап до бебето имаа само медицинскиот персонал и лицата вклучени во истрагата. Токму поради безбедносни причини петмесечното девојче се уште е на одделението за интензивна нега.

„Тоа повеќе не е за таму, би го префрлиле кај останатите доенчиња, но, не можеме да знаеме кој може таму да дојде до него кога некој веќе бил подготвен на таков монструзен чин“, вели доктор Софијанова.

Инаку, бебето во моментов е во одлична здравствена состојба.

„Девојчето е супер, во стабилна состојба. Во последните 24 часови нема промени во витални параметри и мене тоа ми е најважно“, вели директорката на Детската клиника.

Таа во овој момент вели дека не може да ги потврди информации дека бебето било дури и сексуално злоставувано и дека за таква потврда се чекаат резултатите од испитувањата на Клиниката за гинекологија.

Бебето беше пронајдено оставено на паркиран автомобил на улицата Никола Вапцаров пред старата зграда на Министерството за финансии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести