петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Повеќе умрени отколку родени во Вардарскиот, Источниот и Пелагонискиот регион

mkd-65688

Поврзани вести

Бројот на умрени лица е поголем од бројот на родени во Вардарскиот, Источниот и Пелагонискиот регион, покажуваат статистиките.

Ова е резултат на неповолната старосна структура и нискиот фертилитет.

Помеѓу другото статистиките покажуваат дека Скопскиот регион, кој е најгусто населен има десет пати повеќе жители од најретко населениот Вардарски регион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести