Свет

Повици на воздржаност од насилство во Израел

Повици на воздржаност од насилство во Израел

Ескалацијата на судирите меѓу Израел и Хамас во појасот Газа предивика повици за воздржаност од целиот свет.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мунги осуди нападите на Израел и ги повика двете страни да ја прекинат агресијата, пренеле израелските медиуми.

Бан го „повикал повикот сите учесници да покажат максимална воздржарност и да избегнат понатамошни цивилни жртви и општа детстабилизација“, рекол портпаролот на Бан Ки Мун.

Шефот на арапската лига Набил Ел Араби повикал на итен состанок на Советот за безбедност на ОН за да се превземат мерки да се запре насилството.

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг ги осудил нападите и апелирал за затишје. „Народот на израел има право да живее без постојан страв за својата безбедност, народот на Газа исто така има право да живее во мир“, рекол тој.