среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повик на египетскиот претседател за обединување против тероризмот

AL-sisi

Последни вести

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси ги повика светските лидери кои учествуваат во Светскиот економски форум во Давос да се обединат во борбата против глобалната терористичка закана, пишува МИА.

– Тоа е една борба против тероризмот кој не напаѓа, за да наметне влијание, нагласи Сиси.

– Целиот свет, а не само муслиманите треба да преразгледаат многу работи кои понижуваат странски чувства. Треба да се обезбеди средба за почитување на религијата, рече египетскиот претседател.

Ал Сиси го симна од власт исламистот Мохамед Морси во 2013 година. Подоцна избија судири меѓу членови на движењето на Морси, Муслиманско братство, и беа уапсени илјадници луѓе во кампања што беше предмет на критики на организации за човекови права.

Најчитани вести