сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Повисоки плати за вработените во јавниот сектор

plati

Последни вести

За десетина дена ќе почне исплатата на предвиденото зголемување на платите од четири поценти на вработените во јавниот сектор.

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески вели дека средствата за оваа намена се обезбедени во буџетот.

– Буџетот е во добра кондиција. Приходите се се подобри како изминува годината. Обезбедени се средства и при првата следна исплата на плата вработените во јавниот сектор, значи полицијата, војската, културните работници, здравствените, образовните, социјалните и сите други како и вработените во администрацијата ќе добијат покачување од четири проценти на платата, изјави вицепремиерот Ставрески одговорајќи на новинаско прашање по денешното потпишување договор за заем со Светска банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести