четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Повлечен отказот на хигиеничарката која се обидела да се самоубие

Општинскиот суд во Самобор кај Загреб го поништил вонредниот отказ на хигиеничарката која во текот на работното време се обидела да се самоубие со скок од покривот на зградата на судот и притоа се здобила со тешки повреди, соопштил денеска хрватскиот синдикат.

zupanijski

Последни вести

Општинскиот суд во Самобор кај Загреб го поништил вонредниот отказ на хигиеничарката која во текот на работното време се обидела да се самоубие со скок од покривот на зградата на судот и притоа се здобила со тешки повреди, соопштил денеска хрватскиот синдикат.

„Веруваме дека од овој случај сите нешто научиле и дека, како и многупати досега во Хрватска, покажавме дека можеме да бидеме подобри луѓе кога ќе се потрудиме“, соопштил Синдикатот на државни и локални службеници.

Случајот на 28-годишната жена која добила отказ бидејќи во текот на работното време се обидела да се самоубие, предизвика негодувања во јавноста, а за тоа беа известени бројни локални и странски медиуми.

На барање на Синдикатот за заштита на правата на работниците, претседателот на судот во Самобор ја поништил својата одлука за вонредниот отказ која била обрaзложена со „посебно тешка повреда од работен однос и губиток на доверба“.

Иако уште на крајот на април после психичка растроеност се обидела да изврши самоубиство, отказот и бил врачен два месеци после тој настан и тоа додека била на лечење. Освен тоа, отказот не бил врачен во законскиот рок.

За сите случувања било известено и Министерството за правда, кое се вклучило во случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести