вторник, 27 јуни 2017  |  Вести денес: 13

Повлопулос повторно ја обвини Македонија за иредентизам

Ова го изјавил грчкиот претседател Прокопис Павлопулос на свечена вечера во Лисабон, која во негова чест ја приредил португалскиот претседател Марсело Ребелу де Соза.

132944439

Последни вести

Атина јасно стави до знаење дека се додека соседната земја инсистира на употреба на име што е провокативно фалсификување на историјата и зрачи иредентизам, нема да има европска перспектива.

Ова го изјавил грчкиот претседател Прокопис Павлопулос на свечена вечера во Лисабон, која во негова чест ја приредил португалскиот претседател Марсело Ребелу де Соза.

Во својот говор, Павлопулос се осврнал и на кипарското прашање, економската криза, и кризата со мигрантите. 

Најчитани вести