сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повреден рудар во рудникот Добрево

rudnik-dobrevo

Последни вести

Педесет и осум годишен рудар е повреден во рудникот за олово и цинк во Добрево кај Пробиштип.

Според информациите рударот се здобил со скршеници на бутната коска, при возење АКУ локомотива, ногата му била извадена надвор, при што удрил во дрвена потпора која била поставена покрај пругата.

Тој прво бил пренесен во штипската болница, а потоа и на скопските клиники каде му е укажана лекарска помош. Ова е втора несреќа во овој рудник во последниов месец.

На почетокот на септември, рудар од Кратово беше тешко повреден откако голема плоча му падна врз нозете.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести