понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Повреден рудар во рудникот во Добрево

Според информациите од републичкиот рударски инспекторат, ова е трета несреќа за еден месец во пробиштипскиот рудник, но за среќа без загубен човечки живот. Со фрактури на рацете и нозете се здобија други двајца рудари од Кратово и Злетово.

RUDNIK_ZLETOVO

Последни вести

Нагмечување на градниот кош задобил денеска рудар од Пробиштип, 44 годишниот Игор С. Несреќата се случила денеска во една од јамите на рудникот за олово и цинк Индо Минерали и Метали кај пробиштипското село Добрево, објави Канал 5.

Во критичниот момент управувачот со таканаречен рударски багер, при момент на невнимание бил пригмечен од багерот и таканаречената акул-локомотива.

За среќа, колеги веднаш притрчале и итно го транспортирале повредениот рудар во пробиштипскиот Здравствен дом,а поради сериозноста на повредите, истиот е хоспитализиран во штипската Клиничка болница.

Според информациите од републичкиот рударски инспекторат, ова е трета несреќа за еден месец во пробиштипскиот рудник, но за среќа без загубен човечки живот. Со фрактури на рацете и нозете се здобија други двајца рудари од Кратово и Злетово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести